A koronavírus turizmus és gasztronómiai iparágra gyakorolt hatásai, valamint a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség kárenyhítésre tett javaslatai.
Jött, látott és jelen helyzetben nehezen legyőzhetőnek tűnik a COVID-19 vírus. 2020. januárjában és februárjában is csúcsokat döntött minden statisztikai mutató szerint a turizmus Magyarországon. Aztán jött a legrosszabb forgatókönyv, 2020. március 14-én felvonták a fekete zászlót és sok kolléga lehúzta a redőnyt a magyar turizmusban.
Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) közzétette a 2021-es ellenőrzési tervét. Az ellenőrzés célja a jogkövető adózók segítése, a hibák javítása, a hiányosságok pótlásának támogatása. A szándékos adóelkerüléssel szemben továbbra is határozottan fellép a hatóság.
A NAV-ellenőrzések 2021-ben is leginkább a kockázatok súlya alapján történnek.
Két FONTOS határidő közeleg!
új TEÁOR bejelentésének határideje - 2021. március 31.
iparűzési adó 50% kedvezmény - nem automatikus! --> be kell jelenteni - határidő: 2021.02.25.
Megjelent a Magyar Közlönyben a vendéglátóhelyeket érintő bérleti díj fizetésével kapcsolatos kormányrendelet. A bérletidíj-fizetési mentességről szóló 52/2021. (II. 9.) Korm. rendelet szerint az állam vagy a helyi önkormányzat, valamint az állam vagy a helyi önkormányzat többségi befolyása alatt álló gazdasági társaság tulajdonában lévő helyiség tekintetében fennálló bérleti szerződés alapján a bérbeadó a bérleti díj 2021. február, március, április, május és június hónapokra eső részét nem követelheti a bérlőtől.
6/2021 (02.05.) - MNGSZ
Az az idő van, amikor mindennél nagyobb szükség van az összefogásra. A szakmánkat képviselő szakmai szervezetek ezért közösen fogalmazták meg, melyek azok a legfontosabb lépések, amelyek segíthetnek a helyzet orvoslásában. Az alábbiakban található az ezen közös álláspontot tartalmazó, a Miniszterelnök úrnak írott levél.
5/2021 (02.05.) - MNGSZ
Dr. György László
gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár
Tárgy: Turizmus újranyitás
4/2021 (01.20.) - MNGSZ
A koronavírus turizmus és gasztronómiai iparágra gyakorolt hatásai, valamint a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség kárenyhítésre tett javaslatai
A koronavírus-járvány második hulláma miatt kialakult hatás a szállodákban és éttermekben drasztikusan romlott az elmúlt egy hónapban. A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség fontosnak tartja, hogy ebben a rendkívüli helyzetben javaslatokat tegyen a döntéshozók felé.
A Szövetség vezetősége mind saját vállalkozással rendelkezik, így saját kézből tapasztalja a szektorra nehezedő problémákat.
3/2020 (11.20.) - MNGSZ
A koronavírus turizmus és gasztronómiai iparágra gyakorolt hatásai, valamint a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség kárenyhítésre tett javaslatai 2.0
A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség fontosnak tartja, hogy ebben a rendkívüli helyzetben javaslatokat tegyen a döntéshozók felé.
A koronavírus-járvány második hulláma miatt kialakult hatás a szállodákban és éttermekben már most drámai képet mutat és további nehézségek várhatóak a szektorban. Köszönjük szépen az eddig a szektorunkért és a KKV szektorért tett erőfeszítésüket.
2/2020 (11.09.) - MNGSZ
A koronavírus turizmus és gasztronómiai iparágra gyakorolt hatásai, valamint a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség kárenyhítésre tett javaslatai.
A koronavírus-járvány második hulláma miatt kialakult hatás a szállodákban és éttermekben már most drámai képet mutat és további nehézségek várhatóak a szektorban.
A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség fontosnak tartja, hogy ebben a rendkívüli helyzetben javaslatokat tegyen a döntéshozók felé.
1/2020 (03.17.) - MNGSZ
A koronavírus turizmus és gasztronómiai iparágra gyakorolt hatásai, valamint a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség kárenyhítésre tett javaslatai
A koronavírus-járvány hatása a szállodákban és éttermekben már most drámai képet mutat és további nehézségek várhatóak a szektorban.
A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség több, mint 4 hete vizsgálja a - világjárvány sajtóban megjelenését követően - gondot okozó problémákat és várt hatásokat, amelyek ijesztő képet mutatnak. Legfőképpen Budapesten a turisztikai ágazatban, mára a vidék turizmusában és az ehhez kapcsolódó szektorban is egyre nagyobb problémákat észleltünk - észlelünk.
Meglátásunk szerint a turisztikai ágazat szenvedi meg először a világjárvány hatásait. Az ágazat GDP-hez való hozzájárulása január-februárban - mérhetően multiplikátor hatásokkal együtt - 14-16% volt, amely kiugróan magas adat. Amennyiben ezek a számok jelentősen csökkennek - és méréseink szerint csökkenni is fognak - az elkövetkező 2-3 hónapban a magyar gazdaság is recesszióba eshet, mivel a turizmusba beszállítók, szálláshelyszolgáltatók, utazásszervezők, rendezvényszervezők, légitársaságok, kulturális rendezvények szervezői, sportesemények szervezői és a hozzá kapcsolható mikro-, kis- és középvállalkozások és a mi esetünkben a vendéglátás jelenét és jövőjét fenyegeti a mostani járványhelyzet.